top of page

DÜNYA'NIN EN BÜYÜK AVM'Sİ - INSTAGRAM

Sosyal Medya platformları arasında açık ara en büyük müşteri ağına ve ilgiye sahip olanı “Instagram”dır. Bir dükkân açacağınızı düşünün ve bu dükkân dünyanın en büyük AVM’sinde olacak. Sizce bu dükkânın fiyatı veya kirası ne kadar olur?


Aslında bu, mevcut durumda sizlere ciddiyeti anlatmak için küçük bir soru idi. Çünkü bakış açısı yaratmak ve bu bakış açısı ile hedef belirlemek hepimiz için daha kolay olacaktır.


Dünyanın en büyük AVM’sinde bedavaya dükkân açılabileceğini herhalde kimse düşünmüyordur. Ancak Instagram, internet üzerinde bir platform olduğundan, düşük maliyetli iş yapmak isteyen kişiler için büyük avantaj sağlıyor. Fakat bu demek değildir ki hiçbir maliyeti yok! Özellikle satmak istediğiniz ürün ve hizmetin içeriğine göre değişen bazı etkenler olacaktır. Örnekle devam etmek gerekir ise;


Diyelim ki bir çanta satıcısısınız. Peki ne konuşmuştuk? Sosyal Medya, kullanıcıların ürettiği içeriklerin yayınladığı ve paylaşıldığı çevrimiçi ağlardır. Yani sizler de ürünlerinizi sergileyecek içerikler üretmek durumundasınız. Net görseller elde edebilmek adına doğru kamera kalitesi olan bir telefonunuz olmalı. İçerik üreteceğiniz ücretsiz video düzenleme ve fotoğraf düzenleme programları olmakla birlikte daha profesyonel içerik üretmek için ücretli bazı programları edinmeniz gerekecektir. Program kullanımları ve sunum teknikleri ile alakalı ücretsiz eğitimler olmasıyla birlikte çeşitli eğitimler satın almanız gerekecektir. UNUTMAYIN GİRİŞİMCİNİN SİLAHI EĞİTİM VE GELİŞİMDİR! Eğer ürünlerinizi evden satmayı planlıyor iseniz, evinizin bir odasında çekim yapabileceğiniz bir alan ve ışık olmalıdır. Artı, bir online dükkan sahibi olduğunuzdan reklam vermeniz gerekecek. Facebook veya instagram üzerinden verdiğiniz reklam bütçeleriniz olacaktır. Bunların hepsi birer maliyet kalemidir.


Birçok kişi sosyal medya üzerinden ürün satmaya başladığında aslında işin ciddiyetini pek kavrayamaz. Genelde birçok kişi “Ne olur, birkaç seri ürün alıp, eşe dosta satarak başlar sonra da bakarız bi çaresine” diyerek bu yola başlıyor. Fakat birçok kişi maalesef GİRİŞİMCİ olduğunun, bu zorlu yol üzerinde farkına varıp, pes ediyor. Çünkü günümüzde instagram ÜCRETSİZ bir uygulama olarak görüldüğünden arka tarafta ne gibi gereklilikler ve zorluklar var bilinmiyor. Unutmayınız! Instagram DÜNYANIN EN BÜYÜK AVM’Sİ! Böyle bir yerde dükkanınızın olduğunu düşünerek hareket ederseniz mevcut durumun ciddiyetini ve aksiyon planını daha rahat kavrarsınız.

9 görüntüleme

Comments


bottom of page