top of page

İLETİŞEBİLENLERDEN MİSİNİZ?

İkinci yazımda ne demiştik? Sosyal Medya platformları arasında açık ara en büyük müşteri ağına ve ilgiye sahip olanı “Instagram”dır. Bir dükkân açacağınızı düşünün ve bu dükkân dünyanın en büyük AVM’sinde olacak. Böyle bir alanda dükkanınız olduğunda güler yüzle karşılama gerekmez mi? İletişim eğitimi almış biri ile çalışmak istemez misiniz? Karşılama ve satış konusunda birini işe alacaksanız onda ne gibi özellikler ararsınız? Bunlar reel hayattan verebileceğim örnekler.


Sizce neden normal bir dükkan örneği vererek sizleri online bir işletme sahibi olmanız için sürekli uyarıyor olabilirim ki? Çünkü üzerine basa basa söylüyorum! Online bir dükkana sahip olduğunuzu iddia etseniz de reel bir dükkandan zerre farkı yok. Bu konuyu doğru bir şekilde anlar ve özümserseniz küçük işletmeniz artık profesyonel bir işletmeye geçmeye hazır olur.


Instagram’da ne kadar çok müşteriniz ne kadar güzel bir dükkânınız olursa olsun, içinde iyi iletişim kuran bir satıcı ve ilgi çekici bir ürün yoksa para kazanamazsınız. Her konu dönüp dolaşıp neye geliyor? Sosyal Medya, kullanıcıların ürettiği içeriklerin yayınladığı ve paylaşıldığı çevrimiçi ağlardır. Yani sizin de açtığınız bu online dükkan aslında bir içerik üreticisi hesabıdır. Peki içerik üretebilmek için neyi bilmemiz gerekir?


İletişim! Doğru iletişim yöntemlerini kullanarak içerik ürettiğinizde bu içerik, ürün ya da hizmetin ne olduğu önemsiz bir şekilde ilgi çeker. Çünkü bir toplumun dikkatini çekerek ürün veya hizmet satmak istiyorsunuz. Diyelim ki; şahane bir online vitrininiz var. Ürünler mükemmel görsellerle net anlatılmış. Reells paylaşımlarınız güzel ve net çekilmiş. Gel gelelim direkt mesaj veya WhatsApp üzerinden sipariş aldığınızda, müşteriye hızlı dönüş yapmıyor. Siparişi geciktiriyor veya elinizde olmayan sebeplerden çıkan sorunla alakalı müşteriniz ile doğru iletişimde olmuyorsunuz. Sonuç ne olur? Müşteri kaybedersiniz. Nereye geldik? Yine iletişimdeyiz.


Eğer satışta doğru iletişim yöntemlerini bilmiyor, her konuda çabuk geriliyor ve kriz yönetemiyorsanız işletme sahibi olmanız sizler için zor olacaktır. Peki “Yeşim Hanımcım ben bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum” diyorsanız lütfen iletişim eğitimleri alın. Artık eğitim almak düşündüğünüzden daha kolay. Youtube gibi eğitimlerin gayet konusunda usta olan kişiler tarafından ücretsiz verildiği bir mecraya sahipsiniz. Udemy gibi düşük ücretlerle online eğitimler satın alabileceğiniz mecralar da mevcut. İletişim kitapları okumanız ve üzerine çalışmanız gerekir.


Yani bütün yazılarım ve eğitimlerim boyunca söylediğim ve söyleyeceğim gibi; Girişimci iseniz eğitim asla bitmez. Her gün daha iyi olmak zorundasınız. Her gün kendinizi geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek zorundasınız. İletişim her şeyin temelidir.

1 görüntüleme

Comments


bottom of page