top of page

INSTAGRAM TASARIM ÖLÇÜLERİ

Kaliteli bir fotoğrafın kırpılması durumunda fotoğrafın kalitesi maalesef düşebilir. Instagram gönderi boyutu ayarlama işlemleri fotoğraf kırpma zorunluluğunuzu tamamen ortadan kaldırır. Instagram gönderi boyutu ayarlama işlemi yapmak istiyorsanız, işlemi en kolay hale getiren ücretsiz uygulamaları kullanabilirsiniz.Öncelikle sizlere Instagram için gerekli ölçüleri belirtmek isterim.


Instagram Gönderi Boyutu Kaça Kaç Ayarlanmalıdır?

İdeal Instagram görüntü boyutu ayarlama işlemi gönderiler ve hikayeler için farklı değerler kullanılarak yapılmalıdır. Instagram gönderi boyutu ayarlama işleminde tercih edilmesi gereken değerler şunlardır:


  • Ana Sayfa Gönderisi İçin Instagram Görsel Boyutu: Eğer gönderi, paylaşım yapılacaksa Instagram tarafından önerilen görsel boyutu, 1:1 ve 1800x1800 pikseldir. Paylaşılan görsel dikey şekilde konumlandırılacaksa, 4:5 oranına, 1080x1350 piksel boyutuna göre ölçeklendirme gerçekleştirilmelidir. Yatay paylaşım ise 1080×608 boyutuna göre ölçeklendirme gerçekleştirilmelidir.


  • Hikaye İçin Instagram Görsel Boyutu: Instagram'ın hikayeler için ideal bulduğu görsel boyutu 9:6 en-boy oranındadır. Hikayenin 1080x1920 piksel boyutunda olması önerilir.


  • Instagram Reels Boyutu: Instagram özellikleri arasında olan ve Tiktok uygulamasından gelen bir özelliktir. Paylaşım yapmak adına hikâye boyutları kullanılabilir. Dikey kullanım için de kullanılan 1080x1920 pixel boyutu reels paylaşım boyutları için de uygundur.


Bu görselleri ücretsiz düzenleyebileceğiniz CANVA uygulaması mevcut. Telefonunuza indirip kullanabilirsiniz. Hatta CANVA programında kurumsal kimlik oluşturabilir ve tüm görsellerinizi çeşitli şekillerde tasarlayabilirsiniz. Hatta videolarınızı da bu programda istediğiniz ölçülerde düzenleyebilirsiniz.

114 görüntüleme

Comments


bottom of page