top of page

INTAGRAM ÜCRETSİZ BİR UYGULAMA MIDIR DEĞİL MİDİR?

Sosyal medya platformlarında satın alma yönelimleri 2021 ve 2022 yılında resmen bir yılan gibi deri değiştirdi. Bugün satın alma yapacak kişilerin beklentileri 2020 yılındaki gibi değil. 2016 yılından beri değişmeyen Instagram algoritması her yıl tüketici hareketlerine göre gelişti.


Üzerine basa basa söylemem gereken bir şey var o da INSTAGRAM ücretsiz bir uygulama değildir!!! Evet yanlış okumadınız. Instagram, insanların bu platformda geçirdiği zamanı en çok para veren firmalara satar! Yani siz ücretsiz olarak kullandığınıza inandırılmış birer müşteri portföyüsünüz. Peki biz normal Instagram kullanıcıları olarak, sizce bu kadar vakti Instagram'a nasıl satıyoruz?


Her gün yüzlerce reklama maruz kalıyoruz. Belki çoğunu hızlıca geçiyoruz fakat bazıları dikkatinizden kaçmayacak kadar sizin ilgi alanınıza giriyor. Değil mi? Evet 😊 Çoğumuz “Ya acaba bunlar bizi dinliyor mu?” diye komplo teorilerine yöneliyor. Tabii ki, yazdığımız her yazı, arattığımız her materyal, konuştuğumuz her konu sistemsel olarak her platforma dağılan bir bilgi öbeği. Bu bilgi öbekleri online bir kitaplık gibi mevcut sistemlerde tutuluyor. Yazılımlar her bir sosyal medya kullanıcısının ilgi alanlarını bir data halinde barındırır.


Daha da basite indirgeyelim. Diyelim ki saç kurutma makinanız bozuldu. İnternetten bir fiyat bakmak adına “Saç kurutma makinası fiyatları” diye yazdınız ve arama tuşuna bastınız. O dakikadan itibaren ne tuhaftır ki her bir mecrada elektronik reklamlarına ve içeriklerine maruz kalırsınız. Yani ne oldu? Siz ne ile ilgileniyorsanız, yazılımlar bu ilgi alanına göre sizlere reklam veren firmaların içeriklerini servis eder. Bu servis hizmeti üzerinden de bu firmalardan yüklüce ücretlerini alırlar. Bu bağlamda anlayabileceğimiz gibi ücretsiz diye tabir ettiğimiz hiçbir uygulama net olarak ücretsiz değildir. Evet bir tıkla telefonunuza bir ücret ödemeden indirdiğiniz programlar sizlerin zamanını sizden satın alır hem de sizlere hiç hissettirmeden😊


Bu gerçeği öğrendikten sonra, isterseniz bu mevcut sistemi kendi girişimcilik alanınıza uygun bir şekilde kullanabilirsiniz. Yani sizler de bu sosyal medya platformlarına reklam verirken bu gerçeği bilerek hedef kitle analizine giderseniz daha net sonuçlar alabilirsiniz.

19 görüntüleme

コメント


bottom of page