top of page

SOSYAL MEDYA NEDİR?

Genel tanımı ile Sosyal Medya, kullanıcıların ürettiği içeriklerin yayınladığı ve paylaşıldığı çevrimiçi ağlardır.


Birçok işletme sosyal medyayı sadece “instagram” veya “facebook” dan ibaret sanırken, aslında sosyal medya birçok platformdan oluşur. Müşterilerinizin hangi sosyal medya platformunda aktif olduğunu bilmiyorsanız pazarlama planınızı yapmanız da mümkün olmayacaktır. Bu yüzden nişinizin hangi sosyal medya platformunda daha çok aktif olduğunu ve bu platforma ait olan özellikleri ve temel bilgileri bilmeniz gerekir. Doğru pazarlama planı oluşturmak için araştırmalarınıza hemen başlamanızı tavsiye ederim.


Sosyal Medya, işletmeler için günümüz ve geleceğin en önemli parçası oldu. Bu bağlamda işletmenizin sadece web sitesi olması artık yeterli olamıyor.


Yani artık online dünyada bir varlık göstermek için sadece web sitesi yeterli olmamakla birlikte sosyal medyanın içinde aktif yer almanız gerekmektedir. Özellikle son 2 yılda hızla büyüyen online işletmelerin hızlı ulaşım rahatlığından, tüm tüketiciler yararlanmaya başladığı ve tüketim alışkanlıkları değiştikten sonra, sosyal medya platformlarında var olma gerçeği herkes tarafından fark edilir hale geldi. Bu farkındalık artık sadece sosyal medyada var olma düşüncesinden çıkıp daha yaratıcı içerik üretmeye doğru sosyal medya platformlarınca da yönlendiriliyor. Nedeni ise çok açık. Hiçbir sosyal medya kullanıcısı aslında alışveriş yapmak için bu platformlarda bulunmuyor. İşletmeler ise bu durumun maalesef farkında olamıyor. Kullanıcıların sosyal medya platformlarında olma amacı; gün içinde yaşadıkları stres ve yorgunluktan bir nebze kurtulup eğlenmek ve dinlenmek. Bu süre zarfında da kolay ulaşabildikleri, doğru iletişim tekniği kullanan, eğlenceli ve güvenilir içerik üreten işletmelerden de alışveriş yapmaktan çekinmiyorlar.


Unutmayın ki: Sosyal Medya, kullanıcıların ürettiği içeriklerin yayınladığı ve paylaşıldığı çevrimiçi ağlardır.


Sizler içerik üreticilerisiniz. Hem de ürünleri olan, satış kaygısı taşıyan içerik üreticileri. Sizin daha çok yaratıcı olmanız gerekiyor. Nedeni ise sosyal medya platformları bir yazılım üzerine kuruludur. Yani bu bir numara oyunudur. Nasıl mı? Ne kadar çok insan sizle iletişime geçer, ne kadar çok insan sizin gönderilerinizi paylaşır, ne kadar insan paylaştığınız içeriklerde vakit geçirirse yazılım sizin daha çok veri almanızı sağlar. Daha çok veri daha çok organik etkileşime davetiyedir. Ne kadar hızlı bu gerçeği kavrar iseniz o kadar hızlı adapte olacaksınız.

Comments


bottom of page